Program 2. Konferencji

Ramowy program konferencji

23.11.18 Dzień pierwszy

13.00-13.30 Rejestracja

13.30-15.15 I Sesja plenarna:

  1. Powitanie: dr Àgueda Gras-Velázquez – European Schoolnet, przedstawiciele organizatorów
  2. Prezentacja: Scientix w pigułce – dr Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
  3. Wykład inauguracyjny: Tajemnicze wnętrza lodowców – prof. Piotr Głowacki, Instytut Geofizyki PAN
  4. Mini-prezentacje warsztatów

15.15-15.45 Przerwa kawowa

 15.45-17.00 I Sesja warsztatowa (6 równoległych warsztatów do wyboru)

  • Nowa forma przekazu informacji o otaczającym nas świecie (reportaż multimedialny w Sway) – Izabela Rudnicka, OEIiZK
  • Co wisi w powietrzu? – Elżbieta Kawecka, Ambasador Scientix, Renata Sidoruk-Sołoducha, OEIiZK
  • Arktyka i badania polarne dla edukacji – projekt EDU-ARCTIC – Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
  • Pokochaj wodę i badaj jak zmienia się świat – Magdalena Kołodziejska i Zdzisław Nitak, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Fundacja GAP Polska
  • Filmy science – fiction na lekcjach przedmiotów ścisłych – Ryszard Markowicz, Ambasador Scientix
  • STEAM: Od Scientix-u do Europeany – nowe technologie, nowe treści i przestrzenie do nauki – Małgorzata Zajączkowska, Ambasador Scientix

17.00-17.15 Przerwa kawowa

17.15-18.30 II Sesja warsztatowa (5 równoległych warsztatów do wyboru)

  • Nowe technologie w Escape Room – Elżbieta Pryłowska-Nowak (OEIiZK), Izabela Rudnicka (OEIiZK)
  • Smartfony i tablety na lekcji fizyki – Elżbieta Kawecka (OEIiZK), Ambasador Scientix
  • Pokochaj wodę i badaj jak zmienia się świat – Magdalena Kołodziejska i Zdzisław Nitak, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Fundacja GAP Polska
  • Wykorzystywanie wyników badań naukowych w praktyce szkolnej – projekt ERIS – Piotr Stankiewicz, Instytut Geofizyki PAN
  • Gamifikacja, czyli jak uatrakcyjnić lekcje – Anna Wielgopolan, Instytut Geofizyki PAN

18.30-20.00 Kolacja i dyskusja „Jak skutecznie korzystać z otwartych zasobów edukacyjnych w nauczaniu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych”

24.11.2018 Dzień drugi

9.00-10.20 II sesja plenarna

  1. Wykład: Collaboration and the fear of losing oneself – dr Àgueda Gras-Velázquez – European Schoolnet (wykład w języku angielskim + tłumaczenie)
  2. Mini-prezentacje warsztatów

10.20-10.45 Przerwa kawowa

10.45-11.45 Giełda pomysłów i dobrych praktyk

11.45-13.00 III Sesja warsztatowa (5 równoległych warsztatów do wyboru)

  • Proste symulacje w programie Snap! podobnym do Scratcha – Witold Kranas (OEIiZK)
  • Nowe technologie w Escape Room – Elżbieta Pryłowska-Nowak (OEIiZK), Agnieszka Halicka (OEIiZK)
  • Lekcje z wykorzystaniem zasobów GoLab – podejście praktyczne – Małgorzata Masłowska, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, ambasador projektu GoLab
  • Misja na Marsa – Małgorzata Kołodziejska, Esero Polska, Centrum Nauki Kopernik
  • Innowacje STEM w edukacji wczesnoszkolnej i nie tylko – Sylwester Zasoński, Ambasador Scientix

13.00-14.00 Obiad

14.00-15.15 Dyskusje w ramach okrągłych stołów

  • E-szkoła – jakie narzędzia TIK warto stosować w szkole? – prowadzenie Elżbieta Kawecka, OEIiZK, Ambasador Scientix
  • Rozwój zawodowy nauczycieli – czego nam potrzeba? – prowadzenie Małgorzata Zajączkowska, Ambasador Scientix
  • Jak skutecznie łączyć badania naukowe z praktyką szkolną? – prowadzenie Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
  • Edukacja poza murami szkoły – dobre praktyki – prowadzenie Anna Grzybowska, OEIiZK

15.15-16.15 III Sesja plenarna

  1. Podsumowanie okrągłych stołów
  2. Podsumowanie konferencji
  3. Odbiór certyfikatów

16.15 Zakończenie konferencji

Szczegółowy program konferencji z opisem poszczególnych warsztatów można pobrać tutaj.