Warsztaty Scientix w Poznaniu 26.04.2019

Instytut Geofizyki PAN (Krajowy Punkt Kontaktowy Scientix) zaprasza na warsztaty Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, które odbędą się 26 kwietnia 2019 r., w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 79A.

Zapisz się na warsztaty! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty są elementem międzynarodowej kampanii STEM Discovery Week 2019 „Najlepsze praktyki wykorzystania innowacyjnych materiałów STEM”.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.

Ramowy program warsztatów:

13.00-13.15 Rejestracja

13.15-13.30 Co Scientix oferuje nauczycielom?

13.30-15.00 I sesja warsztatowa (3 równoległe warsztaty do wyboru)

15.00-15.20 przerwa kawowa

15.20-16.50 II sesja warsztatowa (3 równoległe warsztaty do wyboru)

 

Warsztaty do wyboru:

Arktyka i badania polarne dla edukacji – projekt EDU-ARCTIC

Opis: Dzięki EDU-ARCTIC naukowcy mogą zabrać uczniów w wieku 13-19 lat z całej Europy w fascynującą podróż po świecie Arktyki, a w ten sposób zachęcić ich do zgłębiania nauk matematyczno-przyrodniczych i podejmowania kariery naukowej. Projekt wykorzystuje bazy polarne w Arktyce i prowadzone w nich badania naukowe i obserwacje do uatrakcyjnienia nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Uczniowie mają okazję poznać pracę naukowców i specyfikę obszarów polarnych dzięki udziałowi w transmisjach z Arktyki, a nawet wyjazdom na wyprawy polarne. EDU-ARCTIC oferuje: webinaria – lekcje on-line z udziałem badaczy polarnych, program monitoringu środowiska prowadzonego przez szkoły, „Polarpedię “ – internetową encyklopedię dotyczącą obszarów polarnych i związanych z nimi zjawisk i pojęć oraz konkursy, w których nagrodą są wyprawy do stacji polarnych.

Wieloletnia zmarzlina i lodowce bez tajemnic – pakiety edukacyjne INTERACT

Opis: Arktyka jest tym miejscem na świecie, gdzie zmiany klimatyczne są szczególnie widoczne. Region ten ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata.To z tego powodu czekają nas ciepłe zimy z większą liczbą wichur i z falami arktycznych mrozów od czasu do czasu, ataki zimy w maju, a latem susze, powodzie, ekstremalne opady deszczu i coraz gwałtowniejsze burze.
Warto zrozumieć procesy, które do tego prowadzą. W trakcie warsztatów zaprezentujemy wszechstronne, przystępne i elastyczne narzędzie dla nauczycieli, które pozwoli wprowadzić tematykę arktyczną do zajęć szkolnych. To pakiety edukacyjne przygotowane w ramach europejskiego projektu INTERACT, w który zaangażowane są 83 polarne stacje badawcze.

Promieniowanie UV – czy zawsze jest wrogiem – projekt ERIS 

Opis: Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Pakiet „Promieniowanie UV” pozwoli odpowiedzieć na pytania: czym jest promieniowanie ultrafioletowe i od jakich czynników zależy natężenie naturalnego promieniowania? jakie niesie ze sobą zagrożenie, a jakie korzyści dla naszego zdrowia? jak samodzielnie ocenić, jakie zagrożenie dla naszej skóry niesie promieniowanie słoneczne w danym momencie? Dzięki pakietowi, zawierającemu ćwiczenia aktywizujące uczniów, można będzie nauczyć się korzystania z ogólnodostępnych źródeł na temat aktualnego zagrożenia promieniowaniem UV. Pakiet zawiera komplet materiałów (prezentacje, filmy, karty pracy) do pracy z uczniami.

3 przepisy na zupełnie inną lekcję

Opis: Debata typu oksfordzkiego, konkurs dla uczniów lub zabawa play&decide to kilka pomysłów na nietypową lekcję, którą można zorganizować na przedmiotach matematyczno-przyrodniczych. Podczas warsztatów zapoznamy uczestników z ww. metodami pracy, które pozwalają na zaangażowanie uczniów w proces uczenia się i na przejęcie aktywnej roli podczas lekcji. Gwarantujemy, że na takich lekcjach nikt się nie nudzi 🙂

 

UWAGA: Warunkiem organizacji warsztatu jest zapisanie się na niego co najmniej 8 osób. W przypadku mniejszej grupy chętnych zaproponujemy zapisanym uczestnikom udział w innym warsztacie.