• Krajowa Konferencja Scientix to już historia

    DSCF6362

    Dwudziesta Konferencja Scientix w Europie i pierwsza w Polsce jest już historią.

    Za nami 3 sesje plenarne, 20 warsztatów, dyskusje w ramach przedmiotowych okrągłych stołów i wiele okazji do dzielenia się doświadczeniami. W Konferencji uczestniczyło ponad 150 osób z całej Polski. Gościliśmy w Warszawie nauczycieli z 14 województw!

    Konferencję otworzyli gospodarze: dr Àgueda Gras-Velázquez – kierownik projektu Scientix w European Schoolnet, która za swoją mowę powitalną w języku polskim zebrała ogromne brawa, pani Marzenna Przesmycka-Baranek – Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów oraz Prof. Mariusz Majdański – Dyrektor ds. naukowych w Instytucie Geofizyki PAN. Na sesję rozpoczynającą konferencję przyjechała pani Joanna Kluzik-Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej. Nauczyciele chętnie podjęli z nią dyskusję o sytuacji polskiej edukacji. Wykład plenarny prowadzony przez wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk – pana Prof. Edwarda Neckę tak podobał się nauczycielom, że nie pozwolili mu skrócić swojej prezentacji, mimo napiętego programu pierwszej sesji.

    Po dwóch sesjach warsztatowych uczestnicy konferencji mieli okazję dyskutować o nauczaniu przedmiotów ścisłych w swobodnej atmosferze przy kolacji.

    Kolejny dzień konferencyjny rozpoczęła prezentacja „Scientix w Polsce”, którą przygotowały i przedstawiły: Małgorzata Zajączkowska, Ambasador Scientix, Elżbieta Kawecka, Wiceambasador Scientix  i Dobromiła Szczepaniak, Wiceambasador Scientix.  Zaprezentowano  działania projektowe w Polsce z uwzględnieniem 5-letniej historii Scientix, innowacyjnych zmian w nauczaniu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych STEM oraz wpływu języków obcych na rozwój współpracy międzynarodowej.   Wykład plenarny dr inż. Elżbiety Gajek z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego  dotyczył terminologii naukowej w praktyce szkolnej oraz programów wspierających nauczyciela w pracy z tekstami i materiałami w językach obcych.

    Po kolejnej sesji warsztatowej oraz wycieczce do Filtrów Warszawskich przyszedł czas na żywą dyskusję w grupach przedmiotowych. Niektóre grupy dyskutowały z takim entuzjazmem, że trudno ich było wyciągnąć z sal na podsumowanie tych debat. Podczas ostatniej sesji plenarnej rozegrano konkurs na smartphonach dotyczący projektu Scientix, podsumowano dyskusję z okrągłych stołów i rozlosowano nagrody.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konferencji, prelegentom i wykładowcom za bardzo ciekawe wykłady, warsztaty i debaty, a pracownikom Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów za to, że sprawili, że w gościnnych progach Ośrodka czuliśmy się naprawdę dobrze.

    Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach edukacyjnych.

    Agata Goździk