W ciągu ostatnich sześciu lat, projekt Scientix pomógł tysiącom nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (ang. STEM – nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria i matematyka) w szkołach w całej Europie eksperymentować w swoich klasach, poznawać i stosować innowacyjne metody nauczania i uczenia się oraz inspirować przyszłe pokolenia naukowców.
Z tej okazji podczas zbliżającej się konferencji EMINENT w Barcelonie, w dniach 19 i 20 listopada 2015 roku, przedstawiciele stron zainteresowanych edukacją matematyczno-przyrodniczą w Europie spotykają się w celu omówienia wspólnych wyzwań w dziedzinie polityki i rozwoju na przyszłość.
Scientix wspiera rozwój i wdrażanie innowacyjnych metod nauczania w edukacji matematyczno-przyrodniczej poprzez wymianę najlepszych praktyk i wiedzy. Gromadzi informacje na temat 400 projektów finansowanych ze środków publicznych i ponad 4,700 zasobów edukacyjnych dla szkół. Scientix daje nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego online (np. seminaria, kursy Moodle i inne działania szkoleniowe on-line), a także na żywo podczas warsztatów w całej Europie oraz konferencji krajowych. Dwie międzynarodowe konferencje SCIENTIX odbyły się w Brukseli i były jednymi z najważniejszych wydarzeń w edukacji matematyczno-przyrodniczej w Europie. Obecnie sześć tysięcy nauczycieli i edukatorów jest zarejestrowanych jako część społeczności internetowej na portalu www.scientix.eu.
EMINENT (Experts Meeting in Education Networking) to coroczna impreza organizowana przez European Schoolnet, czyli sieć ministerstw edukacji w Europie. Tegoroczna impreza zgromadzi 260 ekspertów w dziedzinie edukacji, przedstawicieli ministerstw i innych zainteresowanych stron, w tym nauczycieli, którzy będą omawiać znaczenie STEM w edukacji i życiu w Europie.
„Systemy edukacji są kluczem do osiągnięcia celów Unii Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji do 2020 r. Innowacyjne podejście do nauczania i uczenia się musi być stosowane, aby przedmioty matematyczno-przyrodnicze i ewentualny rozwój kariery naukowej w tym zakresie były bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi. Jednym ze sposobów jest zaoferowanie nauczycielom dostępu do możliwości uczestniczenia w szkoleniach wspierających ich rozwój zawodowy”, mówi Marc Durando, dyrektor European Schoolnet.
Więcej informacji i dodatkowe zasoby znajdą Państwo na:
Zapraszamy również do odwiedzenia strony kampanii “Scientix Works” scientix.eu/web/guest/scientixworks
oraz do dołączenia się do dyskusji i dzielenia opiniami w mediach społecznościowych z użyciem #ScientixWorks