Woda w pigułce – 22.03.2022


Serdecznie zapraszamy na webinarium z okazji Światowego Dnia Wody. Ile jest wody na Ziemi? Jaka jest jej rola w systemie klimatycznym? Czym jest cyrkulacja termohalinowa? Co to jest stratygrafia Oceanu? Czym są bomby ciepła w Arktyce? Jakie problemy lokalne związane z wodą nas czekają? Jakie są skutki przyrodnicze budowy zapór i regulacji rzek? Odpowiemy na te pytania i dodamy kilka słów o ściekach, eutrofizacji i martwych strefach w Bałtyku. Podsumujemy problemy z gospodarką wodną.

Na koniec przedstawimy wybrane odcinki filmowej serii „Niepodręczników oceanicznych” i podamy garść linków do ciekawych stron i blogów na temat wody.

ZAPISY

PRELEGENT

dr Tomasz Kijewski – biolog, edukator. Pracuje w zespole Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach Instytutu Oceanologii PAN. Zawsze fascynowała go biologia, ale w pewnym momencie życia zdał sobie sprawę, że naprawdę ważne jest dzielenie się wiedzą i pokazywanie ludziom, w jak fascynującym i delikatnym świecie żyjemy. Podczas swoich wykładów, warsztatów i na festiwalach nauki stara się przekazywać wszystkim zainteresowanym informacje o stanie niezwykłego i wciąż słabo znanego środowiska morskiego. Tylko powszechna wiedza i zrozumienie pozwolą nam wspólnie dbać o to środowisko – dla nas samych.