Zielone Wtorki z Scientix

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki PAN.

Cały cykl poświęcony będzie zagadnieniom związanym z edukacją ekologiczną i największymi wyzwaniami w zakresie ochrony środowiska. Ten wybór wpisuje się w szósty priorytet polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny. Dodatkowo cykl będzie prowadzony jako element STEM Discovery Campaign 2022.

TERMINY I TEMATY:

15 lutego 2022 r. Prawdy i mity nt. zmian klimatu – gdzie szukać wiarygodnych informacji?dr Agata Goździk

1 marca 2022 r. Historia plastikowej kaczuszki, czyli o wszechobecnym plastikuDagmara Bożek

15 marca 2022 r. Odnawialne źródła energii – co trzeba wiedzieć?dr Artur Szkop

22 marca 2022 r. Woda w pigułce – najważniejsze wyzwania gospodarki wodnej – dr Tomasz Kijewski, Instytut Oceanologii PAN

5 kwietnia 2022 r. Arktyka – papierek lakmusowy globalnych zmiandr Agata Goździk

26 kwietnia 2022 r. Smog straszniejszy niż smok i kilka słów o zanieczyszczeniach powietrzadr Artur Szkop

ZAPISY (wypełnij formularz)

Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale.

Udział w webinariach jest bezpłatny. Każde spotkanie potrwa do godziny.

PRELEGENCI

dr Agata Goździk – geofizyczka i edukatorka, kierownik Zespołu Komunikacji Naukowej i Edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjnych (EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC, ERIS, EDU-ARCTIC2, ODYSSEY, BRITEC, EDU-ARCTIC.PL), koordynatorka Krajowego Punktu Kontaktowego Scientix w Polsce, członkini Zespołu Doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN.

Dagmara Bożek – Polarniczka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna, Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Związana z edukacją; pracuje w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych (EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC, EDU-ARCTIC2, EDU-ARCTIC.PL) promujących badania w obszarach polarnych. Zajmuje się nauczaniem języka rosyjskiego i pełni funkcję redaktor merytorycznej cyfrowego art-zina „Gazeta Musi się Ukazać”.

dr Artur Szkop – fizyk specjalizujący się z fizyce atmosfery, adiunkt w Instytucie Geofizyki PAN, w swojej pracy skupia się na wieloprzyrządowym podejściu do pomiarów aerozoli atmosferycznych w celu zdobycia wiedzy o ich składzie, źródłach oraz ewolucji.

dr Tomasz Kijewski – biolog, edukator. Pracuje w zespole Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach Instytutu Oceanologii PAN. Zawsze fascynowała go biologia, ale w pewnym momencie życia zdał sobie sprawę, że naprawdę ważne jest dzielenie się wiedzą i pokazywanie ludziom, w jak fascynującym i delikatnym świecie żyjemy. Podczas swoich wykładów, warsztatów i na festiwalach nauki stara się przekazywać wszystkim zainteresowanym informacje o stanie niezwykłego i wciąż słabo znanego środowiska morskiego. Tylko powszechna wiedza i zrozumienie pozwolą nam wspólnie dbać o to środowisko – dla nas samych.