Instytut Geofizyki PAN (Krajowy Punkt Kontaktowy Scientix) oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów zapraszają na warsztaty Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, które odbędą się 17 maja 2022 r., w OEIiZK w Warszawie, ul. Nowogrodzka 73.
Zapisz się na warsztaty! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Program warsztatów:
15.00-15.30 Rejestracja
15.30-16.10 Sesja plenarna:
Co projekt Scientix oferuje polskim nauczycielom? – dr Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
Prawdy i mity na temat zmian klimatu – gdzie szukać wiarygodnych informacji? – dr Agata Goździk, Instytut Geofizyki PAN
mini-prezentacje warsztatów
16.10-16.20 przerwa kawowa
16.20-17.35 I sesja warsztatowa (2 równoległe warsztaty do wyboru)
Opis: Czerwona planeta, czarna dziura i srebrny glob to tylko niektóre kolory występujące we Wszechświecie. W czasie warsztatu pokażemy narzędzia desktopowe oraz mobilne, które pozwalają poznać bliżej przestrzeń kosmiczną. Wykorzystamy również materiały opracowane w projekcie międzynarodowym Future Space, dzięki którym zaprezentujemy metody wprowadzenia treści kosmicznych do szkół ponadpodstawowych.
Opis: Europejski projekt POLAR STAR to połączenie innowacyjnej metodyki nauczania z tematami polarnymi i kosmicznymi. W czasie warsztatów omówimy dwa główne nurty metodyki projektu: edukację STEAM oraz naukę jako całość. „Nauka jako całość” dotyczy głównie treści i proponuje holistyczne, interdyscyplinarne podejście, które ma na celu zwiększenie retencji wiedzy uczniów i umożliwienie im zbudowania znaczącej struktury wiedzy, zaczynając od fundamentalnych wielkich idei nauki i idąc dalej do mniej abstrakcyjnych i bardziej konkretnych pojęć. „Edukacja STEAM” ma służyć potrzebom uczniów o różnych zainteresowaniach i stylach uczenia się. Pokażemy ciekawe rozwiązania metodyczne (ul wiedzy, Science Wand) oraz zestaw narzędzi do oceny postępów uczniów. Serdecznie zachęcamy do zapisania się na obie części warsztatów POLAR STAR.
17.35-17.45 przerwa kawowa
17.45-19.00 II sesja warsztatowa (2 równoległe warsztaty do wyboru)
Opis: Europejski projekt POLAR STAR to połączenie innowacyjnej metodyki nauczania z tematami polarnymi i kosmicznymi. W czasie warsztatów omówimy pakiety polarne przygotowane przez Instytut Geofizyki PAN, omówimy ciekawe eksperymenty, które można wykonać z uczniami i przekażemy dostęp do bardzo bogatych materiałów metodycznych (dostępnych również w jęz. polskim). Zachęcamy do uczestnictwa w obu częściach warsztatów POLAR STAR.
Opis: Kto z nas nie lubi tajemnic, zagadek, sekretów? I jak pisał Karel Čapek “Poznać – to natknąć się na jakąś tajemnicę.” Korzystając ze zdobytej wiedzy i współpracując ze sobą, będziemy musieli odnaleźć ukryte zagadki, rozwiązać je, odszukać zagubiony klucz i wydostać się z laboratorium przyrodniczego. Sprzymierzeńcami tej gry będą oczywiście narzędzia TIK, z którymi zapoznamy się podczas warsztatu i przy ich wykorzystaniu zaplanujemy własne zagadki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.
W przypadku zbyt małej liczby chętnych na dany warsztat, może on się nie odbyć, a zapisani uczestnicy będą mogli wybrać inny warsztat.
Dojazd: Sprawdź dojazd komunikacją miejską