• Lekcje online z Antarktyki

  pingwin

  UWAGA: Nie przyjmujemy już zapisów, ale filmy z lekcji będą dostępne wkrótce po ich zakończeniu na naszym kanale na YouTubie. Zapraszamy do zapisywania się na 3 kolejne terminy.

  Z przyjemnością zapraszamy na kolejne lekcje z Antarktyki:

  Tytuł: Co pełza i człapie w okolicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?
  Termin: 17.02.2016
  Godzina: 11:00-11:40
  Etap edukacyjny: II – klasy 4-6 SP
  Opis: Kiedy rano wychodzi się przed Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, polską placówkę badawczą na dalekim Południu, można potknąć się o krabojada, zostać pogonionym przez uchatkę lub pingwina. Nie mówiąc już o nocnych porykiwaniach słoni morski, przez które trudno zmrużyć oko. Podczas transmisji dowiecie się, jakie zwierzęta można zobaczyć na Wyspie Króla Jerzego oraz jak reagują na spotkania z osobami pracującymi w Stacji.
  Prowadzący: Dagmara Bożek-Andryszczak

  Film z lekcji dostępny jest na YouTubie.

  Tytuł: FAUNA NA WYSPIE KRÓLA JERZEGO. Przystosowania zwierząt do życia w warunkach polarnych
  Termin: 24.02.2016
  Godzina:
  11:00-11:40
  Etap edukacyjny:
  IV
  Opis:
  W podróży do Krainy Lodu dowiesz się, z jakimi warunkami pogodowymi muszą zmierzyć się mieszkające tam zwierzęta. Poznasz głównych przedstawicieli fok właściwych i uchatkowatych Antarktyki.  Zdobędziesz wiedzę o ich przystosowaniach do życia w rejonach polarnych. Dlaczego  ssaki płetwonogie są  sprawnymi pływakami i świetnymi nurkami? Dlaczego potrafią pozostać bardzo długo pod wodą i w jakim celu schodzą ponad 1 km w głąb oceanu? Dowiesz się o przystosowaniu wzroku podczas polowań. Co sprawia, że ssaki te nie zamarzają nawet w skrajnych temperaturach? W jaki sposób system rozrodczy płetwonogich jest przystosowany do surowego klimatu Antarktyki oraz jak poradziły sobie z chorobą kesonową?
  Prowadzący:
  Marta Damaszke

  Film z lekcji dostępny jest na YouTubie.

  Tytuł: Antarktyka – kraina lodu, morza i wiatru
  Termin: 2.03.2016
  Godzina: 11:00-11:40
  Etap edukacyjny:
  III
  Opis:
  Czy wiesz, gdzie dokładnie znajduje się Antarktyda? Dlaczego jest tam aż tak zimno? Jakie tajemnice kryje w sobie lądolód Antarktydy? Które zwierzęta są na tyle odważne, żeby tam mieszkać? Jak to się stało, że terytorium Antarktyki nie należy do żadnego państwa?Podczas lekcji poznamy odpowiedzi na te i inne pytania oraz odwiedzimy Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.
  Prowadzący:
  Joanna Plenzler

  Film z lekcji dostępny jest na YouTubie.

  Tytuł: Co to jest: czarno-białe i lubi zimną wodę?
  Termin: 9.03.2016
  Godzina: 11:00-11:40
  Etap edukacyjny: I – klasy 1-3 SP
  Opis: Zapraszam Was na transmisję poświęconą chyba jednym z najbardziej sympatycznych zwierząt, jakimi są… pingwiny! W czasie lekcji dowiecie się, jakie pingwiny można spotkać w okolicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, jakie są zachowania naszych „adelek” i „policjantów” oraz dlaczego w marcu widok pingwiniska wywołuje smutek. Ale na lekcji smutno na pewno nie będzie, o czym przekonacie się już niedługo.
  Prowadzący: Dagmara Bożek-Andryszczak

  Film z lekcji dostępny jest na YouTubie.

  Lekcje są prowadzone przy użyciu pokoju konferencyjnego Scientix (Cisco Webex). Do udziału w transmisji potrzebne są: rzutnik multimedialny, komputer lub laptop z dostępem do Internetu, głośniki.