• Moja najlepsza lekcja w życiu

  „Co to jest: czarno-białe i lubi zimną wodę?”. Odpowiedzi udzielili 9 marca, podczas piątej lekcji online dla uczniów szkół podstawowych, naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przebywający w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Krótki reportaż z lekcji został wyemitowany na antenie TVP Info w „Teleexpressie Extra” oraz w TVP1 w „Wiadomościach”. Jest on dostępny na stronie TVP. W planach są już trzy kolejne lekcje, realizowane dzięki narzędziom do transmisji i wideokonferencji Scientix.

  Lekcje online cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczy w nich średnio sto kilkadziesiąt klas. Podczas lekcji badacze zadają pytania dzieciom a potem sami odpowiadają na ich pytania, z którymi zapoznają się za pośrednictwem czatu. Dotyczą one nie tylko zagadnień biologicznych, ale często również zwykłego życia na stacji polarnej – codziennego, ale prowadzonego w niecodziennych warunkach. Pytania uczniów – za każdym razem bardzo aktywnych – to najciekawsza część lekcji, ponieważ daje możliwość autentycznego współudziału i bezpośredniego kontaktu z naukowcami.

  Kolejne lekcje, prowadzone i transmitowane na żywo w tygodniowych odstępach do końca marca, to: „Polscy naukowcy w Antarktyce”, „Środowisko geograficzne Wyspy Króla Jerzego” oraz „Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”.

  źródło: www.pan.pl

  Relacje z lekcji opublikowały również szkoły. Oto linki do kilku z nich:

  Szkoła Podstawowa nr 4 w Skarżysku-Kamiennej: http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16346-lekcja-online-z-antarktyki-w-szkole-podstawowej.html

  http://blogiceo.nq.pl/blog5bystrzaki/2016/03/09/co-to-jest-czarno-biale-i-lubi-zimna-wode/

  Szkoła Podstawowa nr 14 w Lubinie: http://olowekzgumka.blogspot.com/